همان طور که اشاره شد با توجه به پیشرفت الکترونیک قدرت جهت کنترل سرعت ماشین DC ، ماشین های DC تحریک مستقل محبوبیت یافتند. مزایای این ماشین ها عبارت اند از:

  • عملکرد عالی
  • کنترل پذیری خوب
  • کنترل مجزای شار و گشتاور
  • کنترل دقیق و وسیع سرعت

با توجه به معادلات ماشین تحریک مستقل می توان برای سرعت معادله زیر را نوشت:

43

همان طور که در این رابطه مشخص است می توان برای کنترل سرعت یکی از سه پارامتر ولتاژ آرمیچر، شار و مقاومت را تغییر داد بنابراین برای کنترل ماشین DC سه روش وجود دارد که عبارت اند از:

  1. کنترل ولتاژ آرمیچر
  2. کنترل شار میدان
  3. کنترل مقاومت آرمیچر

همان طور که از شکل زیر مشخص است می توان با تغییر ولتاژ آرمیچر سرعت را کنترل کرد:

armature-voltage-control

سرعت نیز با تغییر مقدار شار بصورت زیر تغییر می کند:

Field control

برای روش کنترل مقاومت آرمیچر نیز داریم:

Resisrtance control

روش کنترل مقاومت آرمیچر بدلیل داشتن تلفات اضافی دیگر کاربردی ندارد و با توجه به پیشرفت تکنولوژی الکترونیک قدرت روش های اول و دوم بیشتر کاربرد دارند. برای شروع بحث ابتدا باید منحنی عملکرد ماشین DC توضیح داده شود. این منحنی فقط متعلق به ماشین DC نبوده و برای ماشین های AC نیز کاربرد دارد. همان طور که از شکل زیر مشخص است این منحنی به دو ناحیه تقسیم می شود:

DC Motor Characteristic

همان طور که مشخص است تا قبل از سرعت نامی موتور در ناحیه گشتاور ثابت می باشیم. در این ناحیه سرعت بوسیله کنترل ولتاژ آرمیچر انجام می شود و شار ثابت می باشد. اگر بخواهیم سرعت را بالاتر از سرعت نامی موتور کنترل کنیم وارد ناحیه توان ثابت می شویم. در این ناحیه باید با ثابت نگه داشتن ولتاژ آرمیچر مقدار شار را کاهش بدهیم. دلیل ثابت نگه داشتن ولتاژ در ولتاژ نامی این است که سیم پیچی آرمیچر برای ولتاژ مشخصی عایق بندی شده و اگر ولتاژ سیم پیچی بیشتر از ولتاژ نامی موتور شود عایق بندی از بین رفته و سیم پیچی اتصال کوتاه می شود. بلوک دیاگرام کنترلی بصورت زیر می باشد:

DC Motor Control

می توان از کنترل متوالی نیز استفاده کرد:

cascade-control

همان طور که مشخص است در این روش سه حلقه کنترلی مجزا وجود دارد که عبارت اندار:حلقه گشتاور(جریان)، حلقه سرعت و حلقه کنترل زاویه که به ترتیب باید دارای سرعت پاسخ بیشتری باشند. کنترل متوالی در صنعت دارای محبوبیت زیادی می باشد. دلایل این محبوبیت عبارت اند از:

  • موتور DC به شدت به جریان آرمیچر و تغییرات شدت جریان آرمیچر حساس است.
  • جریان آرمیچر تعیین کننده گشتاور موتور DC می باشد.

اگر بخواهیم موتور را بالاتر از سرعت نامی کنترل کنیم از بلوک زیر استفاده می کنیم:

Armature and field control

مقدار *E را معمولاً بین ۰٫۸۵ تا ۰٫۹۵ مقدار نامی موتور قرار می دهند. زیر سرعت پایه مقدار ef بزرگ است و بنابراین شار ثابت باقی می ماند ولی بالاتر از سرعت نامی ولتاژ عکس العمل آرمیچر E بزرگتر شده در نتیجه مقدار ef کوچکتر شده و شار کاهش می یابد.

اشتراک گذاری برای دوستان :

معرفی شرکت بنیان صنعت اشتاد

اساسی ترین معیار کیفیت برای ما رضایت مشتری است.
معرفی شرکت بنیان صنعت اشتاد
شركت بنیان صنعت اشتاد بر پايه سالها تجربه و دانش فنی مديران خود که بنیان گذاران چندین شرکت صنعتی (شرکت پارس صنعت و شرکت فراز دانش) در سال 1394 تاسیس و در زمينه خدمات طراحی، تامین و اجرای پروژه های صنعتی فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت با الهام از مفهوم اشتاد كه نماد فرشته ای است که با درستکاری به یاری جهانیان می رود، بر آن است تا خدمات خود را در راستای کمک به صنعت تقدیم مشتریان خود نماید.
فعالیت این شرکت در دو بخش خدمات صنعتی و تولید تجهیزات بهداشتی است.
رویکرد علمی مدیران این شرکت برای حل مسائل صنعتی، و تولیدی با کیفیت هر چه بهتر اشتاد را بعنوان یکی از شرکت های قابل اعتماد و همکار در کنار مشتریان خود قرار داده است.

خدمات صنعتی اشتاد شامل: حل مسائل صنعتی در حوزه مکانیک، برق و کنترل اتوماتیک
تولیدات شرکت اشتاد شامل: صندلی زیر دوشی تمام استیل در طرح های مختلف، دستگیره های ایمنی حمام و توالت، تجهیزات تونا بخشی، و صندلی های تاشو اتاق های انتظار.

تماس با ما

ایمیل شما (الزامی)

پیام شما